Éra reality show končí, tvrdí studie

gra
25. 10. 2006 15:57
Praha - Že by už diváky přestaly bavit reality show? Vypadá to že ano, alespoň podle celosvětového výzkumu.

"Momentálně je v TV příliš mnoho reality show" - s tímto tvrzením souhlasilo 77 lidí z každé stovky dotázaných v průzkumu, který se uskutečnil v 41 zemích světa. V České republice jsou to ještě o dvě procenta více, vyplývá z výsledků studie ACNielsen.
   
"Televizní producenti na celém světě by měli zaznamenat, že zlatá éra reality show končí, a to i v mnoha dříve pozitivně nakloněných regionech," říká Barbora Bastlová z ACNielsen Czech Republic.

Vlna reality show zaplavila televizní stanice před několika lety, do České republiky dospěla v plné síle až loni na podzim. Prima tehdy začala vysílat první řadu VyVolených, Nova pak ve světě známějšího Big Brothera.

Více diváků ovšem přilákala Prima, každý díl VyVolených sledovalo v průměru 1,5 milionu diváků. Kvůli přílišné vulgaritě, erotice a násilí Prima dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokuty v celkové výši 22,5 milionu korun, Nova za Big Brothera dokonce 43,3 milionu; obě televize se proti pokutám brání u soudů.
   

Reality show Trosečník
Reality show Trosečník | Foto: Aktuálně.cz

"Televizní stanice na celém světě spoléhají na reality show jako na spolehlivou součást svých plánů, protože to je při obrovské sledovanosti méně nákladné na produkci," míní Bastlová. Zatímco některé z těchto pořadů zůstávají celkem populární, cítí se diváci množstvím různých reality show přehlceni, dodává.
   
"Reality show jsou mezi zadavateli reklamy velice populární, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je obvykle vysoká sledovanost cílové skupiny diváků a druhým je tradičně lehčí takzvaný product placement v tomto druhu programu," podotkla Bastlová. Product placement je způsob reklamy, kdy zadavatelé umisťují své výrobky přímo do pořadů - byť to například v ČR neumožňuje zákon.

Podle průzkumu si 79 procent dotázaných v České republice myslí, že v televizích je momentálně příliš mnoho reality show. V okolních zemích je to obdobné. V Německu takto odpovědělo rovněž 79 procent respondentů, v Rakousku 81 procent a v Polsku 77 lidí ze sta.

Nejmenší počet lidí souhlasících s tímto názorem je v Číně (58 procent), v Hongkongu (61 procent) a v Japonsku a v Koreji (shodně 65 procent).
  
Ve srovnání větších geografických území jsou nejvíce pořady reality show unaveni lidé v Evropě, o přemíře těchto formátů ve vysílání je přesvědčeno 84 procent dotázaných. V USA to je 83 procent a v Asii a Pacifiku 68 procent. 

 

Právě se děje

Další zprávy