Nejlepší booklet všech dob mají Beatles

jps
8. 1. 2007 0:00
Londýn V anketě o nejpovedenější obal desky zvítězil přebal slavné desky Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band.

Náhodně vybíraní respondenti dostali ve Velké Británii za úkol vybrat nejlepší booklet hudební historie. Ačkoliv celkový počet respondentů není ve zprávách uváděn, podle britského magazínu Uncut zvítězili Beatles nad druhými Pink Floyd a jejich obalem k desce Dark Side of the Moon jen o několik málo hlasů.

Pěti nejpovedenějším obalům vévodí klasiky z šedesátých a sedmdesátých let: třetí totiž skončili Rolling Stones s přebalem desky Sticky Fingers a pátý Mike Oldfield s bookletem k albu Tubular Bells.

Jediným zástupcem současné produkce jsou nakonec Scissor Sisters s obalem k jejich loňskému eponymnímu debutu.

Foto: Reuters

Podle magazínu Uncut se velmi lišily odpovědi v závislosti na tom, jestli šlo o muže nebo ženu. Zatímco muži preferovali často album Sticky Fingers of Rolling Stones, ženy dávaly přednost albu Scissor Sisters.

Lidé ve věku od 35 do 65 let nejčastěji zmiňovali Beatles a jejich obal za nejlepší; lidé ve věku 25-34 let nejčastěji hlasovali pro Dark Side of the Moon od Pink Floyd.

Autory vítězného obalu jsou art director Robert Fraser, Peter Blake a fotograf Michael Cooper, který mimochodem stojí i za přebalem pro kompilaci Stop the Clocks britských Oasis.

Směs více než sedmdesáti lepenkových figurín v životní velikosti představuje hrdiny fiktivní kapely Sgt. Peppera, za které se tehdy Beatles vydávali. Mimo jiné se na obalu objevila Marlene Ditrichová, Bob Dylan, Sigmund Freud, Aleister Crowley, Edgar Allan Poe, Karl Marx, Oscar Wilde, Marlon Brando, Stan Laurel and Oliver Hardy nebo komik Lenny Bruce.

Paul McCartney
Paul McCartney | Foto: EMI Music

Na přebalu jsou kromě samotných skutečných The Beatles také čtyři jejich voskové figurýny, které vznikly začátkem šedesátých let.

Lennon do poslední chvíle trval na tom, že by mezi pózujícími figurami měl být i Adolf Hitler, zbytek kapely mu to ale rozmluvil. Možná i díky tomu se přebal po bezmála čtyřiceti letech stal nejlepším bookletem všech dob.

A skrývá se v něm deska, které se prodalo více než třicet milionů kopií a kterou dodnes hodně kritiků považuje za nejlepší nahrávku moderní hudby.

 

 

Právě se děje

Další zprávy